Глава 26. Дихання
Дихання – це союз душі та тіла. Це міст. Коли відбувається видих, життя йде. Точка зустрічі душі та тіла називається центром. Дихання – це рух, це життя. Вдих пробуджує індивідуальність. Це основа життя. Без цього не існує простої можливості пробудити енергію. Життя ґрунтується на диханні.
Дихання – це життєвий міст. Якщо тіло буде втрачати свої частини одну за іншою, то нічого не відбудеться, але якщо йде дихання, вже нічого не може трапитися.
Дихання – це життя. Воно не повинно йти, адже це з’єднувальний міст. Дихання з’єднує душу та тіло. Це відбувається в центрі. Цей центр і є центр сили (енергії), центр матері Джагадамби, центр Махамаї. Його називають також Кундаліні.
Коли Махамая здійснює свій шлях з розумом та тілом, це називають сполученням. Це яма, де сконцентровані всеможливі насолоди життя. Її називають матір’ю сексуальних енергій. Ця енергія впливає на всіх людей, птахів та тварин. Вона з’єднує тіла чоловіків та жінок за допомогою любові чи шлюбу, і тим самим продовжує процес творіння.
Сексуальна енергія дуже могутня. Все живе знаходить в ній розслаблення. Заради неї не тільки люди, але навіть птахи та тварини вступають в битву. Всі світові війни та суперечки відбулися через сексуальну енергію. Бажання її нескінченні. Вона і насолода, і той, хто насолоджується.
А коли ця сила починає текти в бік душі, вона ж дає тотальне звільнення, ріддхи та сіддхи і називається Тріпурешварі Тріпура Сундарі (найпрекрасніша повелителька у всіх трьох світах). Її ж звуть Кундаліні. Коли вона спрямована вниз, то тече до тіла, а коли вгору – до душі. У своїй висхідній подорожі вона досягає небес (раю), а в спускній вона творить. Коли жива істота рухається вгору, вона рухається перш за все до своєї суті, до своїх джерел. Але в спускній подорожі істота змінюється, втрачає свій шлях, стає «кимось».
В спускній подорожі керує жадання, а в висхідній – зростає влада внутрішньої сили.
Ви повинні зрозуміти, що на початку шляху розуміння йоги та мирського життя вам потрібно як слід піклуватися про своє людське тіло.
Коли енергія жадання заволодіває тілом, тоді шанси піднятися різко падають. Через це ті, що живуть в людському тілі, поневіряються землею сотні й сотні тисяч років, відчуваючи, ніби щось втрачено. В той час, коли ми обмінюємося любов'ю, відчувається, що щось змінилося, що не виходить отримати повноту. Щось не завершено і завжди таким лишиться. Подорож в погоні за сексуальними насолодами випхнули людину назовні з неї самої. Вона не занурюється всередину себе; сексуальна насолода нічого не дає, навпаки – вона завжди все забирає. Але людина завжди залишається в оманливій надії, що це може принести її до вищого блаженства. І так вона залишається в пошуку того великого спокою, який ніколи не отримає цим шляхом.
Але шлях спокою – це шлях душі. Шлях йоги досить виснажливий. Він потребує стільки зусиль, що ми бачимо тільки спалахи відпочинку, але не сам спокій.
Істина життя ґрунтується на шляху Кундаліні. Рухаючись в будь-якому напрямку, ця енергія переплітається з енергіями дихання. Без дихання немає ніякого руху. Дихання – це енергія, яка в тілі людини співпрацює з життєвою силою. Доти, поки ви повністю свідомі в диханні, людське тіло неможливо змінити ззовні. Усвідомлене застосування дихання змінює тіло зсередини. Необхідно спеціально медитувати на дихання.
Для того, щоб ввійти всередину свого тіла та користуватися ним, як лабораторією, шлях дихання підходить найкраще. Зупинка дихання – найвеличніший досвід. Це змінює особистість. Для вирощування сили характеру контроль дихання є обов’язковим. Дихання є життя, і воно також живить життя. Дихання – це те, що рухає ріки бхогі (насолоди) та йоги (єднання), дихання також утворює міст між ними. Можна насолоджуватися, вправлятися в йозі чи працювати – так прийде втома, завдяки якій відбудеться зміна в процесі дихання.
За кожною дією стоїть те, як ми дихаємо. При будь-якій ментальній чи фізичній активності відбувається зміна ритму дихання. Затримка дихання дуже ефективна у шкільних екзаменах, а також на полях битв. Без дихання людина ні на що не здатна. Дихання – це шлях; це сила Рудри, а також всього життя. Люди, ви можете робити все, що завгодно, але ви не здатні зберегти спокій дихання.
Дихання стає активним завдяки сексуальній енергії. Вправами йоги росте глибина та тривалість дихання. А коли приходить чітта (усвідомлення), дихання стає ще довшим.
Статевий центр – це центр Кундаліні. Коли дихання дотикається до сексуальної енергії, відбувається вдих, і з насолодою також втягується життєва сила. Коли дихання зв’язане з Кундаліні, тоді вона приковує життєву силу до душі та рухає нас вперед.
Ціль одна. Під час заняття сексом відбувається тілесна йога. Ця йога сім’я сексу. Це шлях отримання щастя. Тут кожен залежить, впливає та ділиться один з одним. Тут всі дають та беруть. Це творча дія йоги. Так підтримується колообіг світу та зберігається природний хід подій.
В цьому процесі сім’я є жертвою, а любов – жертвоприношенням. Там витрачається життєва сила. Займаючись цим, ви не зможете стати внутрішньо багатим. Так ви будете продовжувати день за днем, проводячи їх в їжі та сні, і якось зовсім виснажитеся. Таке життя розпилює енергію і перетворює людину в раба. Отримувати насолоду від злягання входить у звичку більшості людей. Шлях сходження вгору залишається закритим. Кундаліні, яка чекає шляху нагору, спить.
Поки ця ілюзорна форма сили Кундаліні не буде пробуджена, двері самадхі не відчиняться. Це означає, що стан усвідомлення (чітти) недосяжний.
Чітта повинна бути спокійною. Медитація – це занурення в чітту. Дія дихання все змінює. Тоді потрібно застосовувати особливі ритми дихання. Ви робите вдих, який з’єднує з потоком вашої життєвої сили. Подібне дихання зазвичай підвищує бажання сексуальної насолоди в ім'я процесу розмноження.
Люди, щоб змінити свою індивідуальність, оголосіть страйк звичному процесу дихання. Цей страйк потрібен для того, щоб переробити ваше дихання: щоб зі спадного воно стало піднесенням.
Без зміни ритму дихання під час обміну любов'ю йога сполучення неможлива. Точно так само без зміни дихання неможливо пробудити Кундаліні. Після пробудження Кундаліні необхідно здійснити її висхідну подорож, ціль якої – досягнути самадхі.
В стані самадхі джива відпочиває в Сат-Чіт-Ананді, і в той момент відбувається одкровення, що таке є все наше життя.