Гімалаї говорять – Пайлот Баба

Пайлот Баба

Глава 19. Тонкі матерії та крія-йога

Пустота – це символ, як безмежного простору, так і тонкої матерії. Всередині неї є щось, і навколо неї теж щось існує. Це “щось” і є основа всього, основа нашого внутрішнього існування. Без цього “дещо” немає мене, а без мене – не існує нічого іншого. Наш хребет говорить про те ж саме: “Те, що всередині мене, призначене для зовнішнього світу, а зовнішній світ призначений для мене.” Зовнішній та внутрішній світи доповнюють один одного. Наука досліджує своє коло питань, а там, де закінчується наука, починається йога. Взагалі-то йога і наука не суперечать одна одній.

Наука звертає свій погляд на зовнішній світ, а йога – на внутрішній. Всередині хребта існують канали руху енергії, іда та пінгала. В наукових термінах подібний рух енергій можна позначити рухом протонів та електронів. А сушумна відповідає потоку нейтронів. Енергія буває двох типів: позитивна та негативна. Йоги не витрачають свою енергію даремно, а накопичують її, і потім вже від самого йога залежить на які цілі її витрачати.

Як йога, так і наука користуються безмежною силою атомної енергії, тільки вчені напрямляють її на те, щоб запускати в космос космічні кораблі, чи для того, щоб створювати ядерну зброю, яка володіє потужною руйнівною силою, а йоги напрямляють її зовсім на інші цілі.

В міру розвитку науки створювалися все більш і більш досконалі механізми дослідження, будувалися сучасні науково-технічні інститути та лабораторії. Йога за багато століть теж розробила свої власні практики. І якщо людина займається духовними практиками під керівництвом свого наставника, дотримуючись всіх необхідних умов, то вона може досягнути успіху на цьому шляху.

В наш час існує велика кількість різних видів йоги: карма-йога, бхакті-йога, раджа-йога, крія-йога, бхава-йога, лая-йога, г’яна-йога і так далі. Я вважаю, що крія-йога – це йога наміру. Саме вона мені найближча по духу, і тому я свідомо вибрав саме цей напрямок. Адже цей вид йоги практикували ще наші далекі предки, багато тисячоліть тому. Цей вид йоги був підказаний самою природою з моменту її створення. Однак крія-йога грала помітну роль не тільки в давнину, вона однаково актуальна в будь-який час, в будь-яку епоху. Навіть боги та богині, гани та якши, кіннари та гандхарви, всі користуються йогою наміру, не кажучи вже про героїв великих епосів, “Рамаяни” та “Махабхарати”.

Йога наміру – це процес, коли мисленний потік направляється сфокусованим чином. Перш за все створюється твердий намір і потік думок направляється прямо в ту ціль, яка повинна бути досягнута. Головна ціль в йозі наміру – пізнати самого себе. Адже людина часто сходить з правильного шляху. З самого дитинства її навчають виражати тільки чужі думки та ідеї. Тому людина забуває про свій релігійний обов’язок і занурюється у світ беззаконня. Однак крія-йога може звільнити її від цієї пагубної прив'язаності та наставити на духовний шлях.

Що таке йога наміру, крія-йога?

Йога наміру попереджає тих, хто вступає на духовний шлях розвитку, щоб вони не робили дві поширені помилки. Перша – любити людину земною любов’ю, але називати це любов’ю божественною. І друга – відкидати істину зі своїх егоїстичних міркувань. Духовне життя починається, коли людині вдається відокремитися від тіла та розуму.

Коли людина занурюється в духовний світ, то божественне світло та божественні звуки допомагають їй впоратися зі всіма тими труднощами, які виникають на її шляху. Божественне світло освітлює можливості, сховані у внутрішньому світі, завдяки цьому світлу можна з боку спостерігати за роботою розуму. Головне, відокремити себе від розуму та перервати нескінчений потік слів. Якщо людина пізнає своє внутрішнє “я”, то вона відразу ж отримає інформацію, як про своє поточне втілення, так і про попередні переродження. На більш просунутому етапі духовний шукач зможе пізнати і найтонші матерії, пізнати власну душу.

Сучасна людина стала рабом обставин. Вона прагне до життя, але життя її не вільне. Навіть коли вона хоче померти, люди перетворюють її смерть в дешеве шоу. Тепер їй потрібно окремий дозвіл на те, щоб жити, і окремий – на те, щоб померти. Чому ж так відбувається?

Можливо причина ховається в тому, що людина не робить те, для чого вона з’явилася на світ. Вона пішла від своєї істинної природи, і тому поводиться невідповідно. Як в кожній державі є державна релігія, так і в людини повинен бути духовний кодекс, якому б вона слідувала. Адже окремі люди об'єднуються у сім'ї, сім'ї в суспільство, яке формує державу й увесь всесвіт. Таким чином від духовності кожної конкретної людини залежить духовний вигляд всього всесвіту. З духовності народжується культура. Саме вона формує характер людини. Адже через причину занепаду духовності в наш час процвітає насилля, а моральні норми не дотримуються.

Пізнай самого себе

Саме тому людині перш за все необхідно пізнати саму себе. Тоді вона усвідомить свою істинну велич і зрозуміє, в чому полягає її релігійний обов’язок, дхарма.

За допомогою йоги людина може отримати неможливе. Однак в задачу людини входить також захист надбаного. Всі пошуки як йоги, так і науки, напрямлені на виконання цих задач.

В усвідомленому розумі (чітті), який подібний морю, постійно виникають хвилі різних страстей, бажань та гніву. З допомогою органів відчуттів розум прив'язує до феноменів проявленого, зовнішнього світу, і тоді людина занурюється в пучину відчаю, але вона починає молити Вищі Сили про те, щоб вони дарували їй можливість повернутися до своєї істинної природи, хоча до того часу вона вже встигає віддалитися від неї на значну відстань.

Зараз люди настільки втомилися від кайданів матеріального світу, що прагнуть знайти своє спасіння у світі духовності. Саме тому серед наших сучасників такий великий інтерес до йоги та до інших видів духовних практик.

Людина постійно прагне до досягнень в матеріальному світі й ця безперервна гонка виснажує її, призводить до нестерпної напруги розуму. Людина шукає радість в навколишньому її світі, але не знайшовши її, звертається до духовних практик. Йога здатна подарувати людині блаженство. Воно приходить тоді, коли розум людини повністю спокійний, і йога вчить нас, як саме можна заспокоїти розум. Через невігластво та обмеженість власного кругозору, люди вважають, що існує тільки матеріальний світ. Але ж істинне блаженство має духовну природу та знаходиться за межами сприйняття розуму та органів відчуттів. Через прив'язаність до власних симпатій та антипатій людина не покидає меж фізичного  тіла і тому свою головну задачу бачить в тому, щоб це тло захищати. Однак пелену ілюзій, через яку людина неспроможна побачити істину, можна розсіяти з допомогою крія-йоги.

Розум (ман) і чітта

Чітта – це той елемент внутрішнього пристрою людини, який може перейти в стан самадхі, але спочатку його необхідно очистити та загартувати з допомогою йоги. Потім його самостійне існування припиняється, і як тільки це трапляється, зникають і кармічні частинки, які були з ним з'єднані. Однак повне знищення чітти в крія-йозі можливе лише тільки при умові істинної безстрашності. І якщо це трапиться, то відкриється шлях до просвітлення.

З точки зору фізіології людину можна віднести до тваринного світу. Протягом певного часу жива душа (дживатма) буває прив'язана до фізичного тіла, що і визначає вік живої істоти. Органи відчуттів напрямлені на сприйняття та пізнання матеріального світу. Розум та органи відчуттів постійно створюють нову карму. Кармічні частинки у вигляді покрову ізолюють чітту, і ця пелена утворюється протягом багатьох втілень.

В момент смерті накопичена карма активується та визначає наступне втілення. Дерево карми буде рости та приносити плоди доти, поки не викоренити незнання, яке і підживлює його. Як тільки дерево карми буде зрубане, відразу ж зникнуть і такі поняття, як вік, національність, каста, радість та горе.

Карму можна умовно поділити на три категорії: накоплену, отриману та створену. Накоплена карма – це та карма, яка наколювалася протягом багатьох перероджень, але не мала можливості проявитися. Отримана карма – це карма, яка була частково накопичена в минулому, проявившись в момент народження людини в лоні конкретної релігії, яка визначає його касту та національність. Таким чином, вона продовжує накопичуватися та активно діяти протягом певного втілення. Створена карма, це карма, яку людина сама створила, завдяки своїм вчинкам.

Всі види карми не дозволяють людині вирватися з циклу перевтілень. Однак, є люди, які знищують попередню карму. Людина може звільнитися від колесу сансари тоді, коли його чітта повністю очиститься від кармічних частинок.

Через збочені схильності розуму в людині проявляються такі негативні якості, як тенденція до насильства, обману, віроломства та інших подібних. Вони породжують гнів, похіть, ревнощі, жадібність, які створюють нову, погану карму. Через таку карму в наступному втілені вона може народитися в тілі риби, плазуна, комахи та інших тварин.

Через різні схильності характеру, які проявляються через думки та вчинки, жива істота ніяк не може вирватися з циклу перевтілень. Теорія еволюції ставить людину на вершину еволюційної піраміди, але чи заслужено людину називають “царем природи”?

Жорстокість та насильство, проявлене на фізичному плані, поступово переходить і на тонкий план, формуючи характер та схильності людини. Тоді в наступному народжені людина може втілитися в тілі хижої тварини. Навіть якщо потім вона знову народиться в тілі людини, то її хижі схильності будуть продовжувати проявлятися. Так діє закон карми. І це буде продовжуватися доти, поки якийсь співчутливий відлюдник чи святий не полегшить карму цієї істоти.

Якщо у п'яної людини в руках знаходиться небезпечна зброя, то для її ж блага буде краще відібрати її тимчасово. Те ж саме відбувається і з людським втіленням. Адже воно дане для самореалізації. Якщо ж цього не відбувається, то Всевишній створює обставини для очищення душі. Подібно до того, як матір миє новонароджену дитину доти, поки вона не стане чистою та ароматною, так і Всевишній поміщає своїх любих дітей в такі ситуації, які ведуть до їхнього очищення та підвищення.

Тому перш за все необхідно позбавитися від колишньої негативної карми.

Для того, щоб змінити характер людини на краще, по-перше, необхідно змінити її думки. Думки кожного впливають на ситуацію в країні, в суспільстві, і у всьому світі. Подивіться на те, що відбувається в нашій країні! Думки всіх політичних діячів, всіх “отців нації” напрямлені тільки на власне звеличення. Всі люди мріють тільки про власну перемогу і про поразку суперників, більше ні про що. Для досягнення бажаного результату вони не гидують ніякими засобами. І ось люди стали один одному ворогами. І всім тепер не вистачає миру та спокою.

Але ж де шукати спокою в сучасному світі? Люди беруть участь в безкінечній гонці, не гребують ніякими засобами для досягнення успіху. І тільки духовність може вказати бажаний шлях. Якщо кожна людина в цьому світі пізнає свою власну природу, то зрозуміє і те, в чому полягає його релігійний обов’язок, його дхарма, зрозуміє, в чому полягають його обовязки відносно до сім'ї, країни та суспільства. Тільки йога здатна зробити подібну революцію в умах. Вона дає людині мир та спокій.

Йога – це мистецтво жити по справжньому. релігія – це структура, нав'язана суспільством, яка формує культуру. Однак культура впливає на характер кожного конкретного індивіду, і йога теж може зробити свій внесок у формування характеру. Йога дозволяє кожному діяти набагато ефективніше, бо заспокоює метушливий розум. Для того, щоб займатися йогою, людині доведеться повернутися до витоків. Але сьогодні люди настільки занурені в метушню, що це здається їм неможливою справою. Подібно до того, як під час пожежі, людина, огорнута панікою, замість того, щоб шукати точку займання, кидається туди-сюди, поки все приміщення не згорить. Так і сучасні люди кидаються у всі боки в пошуках спасіння. Як багато з’явилося новоявлених вчителів йоги, які далекі від джерел. Коли дім згорає у вогні пожежі, то від нього залишається один лише попіл. Так і ці вчителі замість істинної йоги дають своїм учням тільки попіл та головешки. Такі вчителі не тільки не позбавляють людей страждань, але навпаки стають причиною ще більших переживань та болю. Зараз йога стала модною на Заході. Люди надіються з її допомогою отримати спасіння. І багато хто з так названих вчителів заробляють на цій ідеї величезні гроші.

З іншого боку знання про йогу тепер доступні всім. Їжа приготована, стіл накритий, але ніхто не приходить скуштувати цю страву. Мудреці давнини відкрили нам багато способів, як ведуть до просвітлення. Але ніхто не хоче прислухатися до їхніх слів.

Зараз в умах людей можна спостерігати боротьбу протилежних прагнень. Якщо вони бачать перед собою щось бажане, то наступного моменту починають цього остерігатися. Все залежить від того, яка з протиріч виявиться сильнішою.

Звісно для людини було б краще, якби вона прислухалася до духовних спонукань, бо матеріальний світ і так створений для того, щоб задовольняти запити людини. Тому необхідно прагнути до чогось більш недосяжного.

Природа дала людині все необхідне для духовного розвитку. Світ даний для того, щоб ним насолоджувалися, а йога може вести людину від матеріального до духовного. Саме в духовному світі людина може осягнути найвище блаженство. Подумайте, що якби ви могли перетворити ту велику силу, яка дана вам для створення потомства, то яких висот насолоди ви б досягнути?

Тому природа й обмежила свободу людини. Подібно до того, як домашніх тварин прив'язують до кілка, даючи їм обмежену свободу. Деякі тварини задовільняють цим і пасуться у своє задоволення, наскільки дозволяє мотузка. Але деякі непокірні тварини починають накручувати мотузку на кілок і вже не можуть рухатися. Так і людина. Вона вже не задовільняється обмеженою волею, але і повної волі отримати не може. Вона вже не веде природний для неї образ життя, але і зовсім неприродний образ життя прийняти не може. Природа дала людині дуже довгу “мотузку”, щоб вона могла жити у блаженстві та щасті. Однак людина чомусь страждає. Хіба природа і Бог винні в цьому?

Сучасна людина стала рабом обставин та даремно витрачає своє безцінне життя. Вона занурена в чуттєві задоволення та забула про свою духовну природу. І вона не звертає з вибраного шляху доти, поки життєві обставини не змусять її до цього. І навіть якщо вона хоче це зробити, їй заважають спогади про минуле та мрії про майбутнє.

Людина знаходиться під впливом своїх егоїстичних думок. Вона схожа на того п'яницю, який в пошуках таксі приходить на зупинку, свариться з уявним таксистом, в той час, як таксиста немає на місці. Людина може битися зі всім світом, забуваючи про те, що головний ворог всередині неї самої.

Людина знає про свою божественну природу, про те, що істину потрібно шукати всередині самої себе, але, не дивлячись на це, шукає де завгодно, але тільки не в себе. В наш час багато людей займаються йогою для того, щоб заспокоїти свій розум та відчути себе краще.

Таким чином йога стала популярним способом досягнути внутрішнього спокою, і в ній виникла безкінечна кількість напрямків. Займатися йогою стало ознакою хорошого тону. Тому люди, які практикують йогу, змагаються між собою, вирішуючи, хто з них досяг в цій практиці найбільшого успіху.

Однак, істинне знання про йогу зберігається в глибині душі кожної людини. Йога – це не бездумне виконання асан. Асани призначені тільки для того, щоб зробити тіло людини здоровим. Але люди чомусь вважають, що саме фізичні вправи – це і є справжня йога. Між тим існує декілька напрямків в йозі, кожен з яких є важливим на шляху до просвітлення.

Найважливіші напрямки в йозі – це бхакті-йога, г’яна-йога, раджа-йога, крія-йога і йога наміру – санкальпа-йога. Зрештою від цих основних напрямків відокремилися багато другорядних. Вчителі давали їм назви на свій розсуд. Хтось з'єднав йогу з мелодією (лая-йога), хтось – з почуттями (бхава-йога). Кожен намагається звеличити саме той напрям, в руслі якого він займається практиками. Можна сказати, що вже в давній Індії справжня йога пішла в підпілля, не витримавши розділу на різні релігії та духовно-філософські вчення, такі як, веданта, шиваїзм, шактизм, вішнуїзм, течія вамачарі, санньясі, удасин, натх, буддизм, християнство, мусульманство, релігія парсів, джайнів, вайдья і так без кінця-краю. Тому вже в ті далекі часи справжні йоги відокремили себе від суспільства та пішли жити в гімалайські печери. Однак, йоги підтримували зв’язок з послідовниками всіх цих вчень. Зараз всі основні релігії визнають важливість йоги, як системи, для духовного розвитку людини.

Предметом вивчення йоги є душа. Під час практик людина концентрує свої думки, що дозволяє їй перейти з фізичного плану на тонкий, а потім – на ще глибший, кармічний рівень. Занурюючись все глибше і глибше в себе, людина може досягнути просвітлення. Йога практикується, як на рівні розуму, так і на рівні тіла та органів відчуттів.

Тільки йога дозволяє оволодіти контролем над розумом. В аштанга-йозі позначені вісім ступенів розвитку, найвищим з яких є медитація та самадхі.

Крія-йога, яка стала сьогодні дуже популярною у світі, не здатна привести людину до вищих стадій духовного розвитку. Ця система приваблива для тих людей, які прив'язані до світу та не розуміють необхідності відреченого сприйняття. Правда, заняття крія-йогою приносять певну користь, сприяючи зосередженості розуму, дозволяючи, зокрема, оволодіти двома першими рівнями духовного розвитку, які називаються яма та ніяма. Людина може зануритися в стан безмежного блаженства, наблизитися до розуміння власної душі.

Досягнути звільнення – означає вирватися з кайданів тих обмежень та прив'язаностей, які були раніше. Крія-йога може в цьому допомогти. Однак, процес звільнення повинен бути постійним, тому що людина може знову потрапити в ті сіті, з яких нещодавно вирвалася.

У практиках крія-йоги людина розмірковує про різні предмети та візуалізує їх. Вона може перейти на рівень безпосереднього сприйняття. Однак, той, хто практикує йогу наміру, не надає ніякого значення таким речам, як зародження, розвиток та руйнування світу. Бо ці процеси є причиною прив'язаності.

Прив'язаності бувають трьох видів. По-перше, це ментальні прив'язаності, прив'язки розуму. Позбуваючись цього виду прив'язаностей, людина позбавляється від прив'язаностей другого типу, як виходять від тама-гуни та раджа-гуни. Позбуваючись прив'язаностей другого типу, необхідно викоренити прив'язки на тоншому плані, щоб, в результаті сприймати все відчужено, без симпатій та антипатій. Третій вид прив'язаностей можна назвати “природними”, бо це – природна прив'язаність до стану блаженства. Однак, необхідно здійнятися і над цим станом.

Свого найвищого розквіту система крія-йоги досягнула під час великих битв “Махабхарати”, а потім поступово прийшла в занепад. Але тепер вона знову стала популярною. Воскресив минулу славу крія-йоги великий Йогананда. Він же отримав це знання від свого наставника, Юктешвара Свамі Джи, який, своєю чергою, отримав їх від пана Лахірі, який отримав їх від Махаватар Баби. Що ж стосується Махаватар Баби, то він є людиною, прославленою у священних Пуранах, ніким іншим, як Кріпачар’єю Джи.

Ріші Патанджалі теж приділив увагу цій системі та описав її у своїй творах. Вважалося, що під час практик крія-йоги розум припиняє свою активність, тіло занурюється в пустоту, завдяки чому йог може розвинути швидкість, відповідну швидкості літака. Однак зараз існують такі техніки, завдяки яким, йог може переміщуватися у просторі значно швидше надзвукового літака. Я теж практикував різні системи, намагався оволодіти, як практиками йоги Патанджалі, так і практиками хатха-йоги. Йога Патанджалі – це стройова система, яка тяжіє до дисципліни. Оволодівши цими практиками, будь-яка людина може розірвати свій звязок з матеріальним світом та зануритися у світ духовний.

Очистивши свій розум, пізнавши свою істинну природу, можна усвідомити як власне фізичне, так і тонке, і кармічне тіла. Можна оволодіти надприродними здібностями, сіддхі. З допомогою практик хатха-йоги можливо відчиняти різні ворота у фізичному тілі, через які йде шлях вглиб, від фізичного плану до тоншого. Зараз ви можете знайти тисячі книг, які присвячені йозі. Як багато різних практик описано там! Але я просунувся на духовному шляху в основному завдяки системі Горакхнатха Джи. Однак, яку б систему йоги ви не практикували, скрізь тіло є інструментом дослідження. Йогою називають зєднання зовнішніх процесів з процесами внутрішніми. “Зовнішню” людину необхідно з'єднати з людиною “внутрішньою”, просуваючись від фізичного плану в глибші шари. Своєю чергою тонкі вібрації з'єднуються з кармічними, і таке з’єднання ми теж називаємо йогою.

За своє життя я зустрічав багато вчителів, і в кожного з них була своя власна система йоги. Кожна з цих систем була по-своєму самодостатньою. Але я не прагнув дізнатися їх всі. Те, що я отримав, було достатньо для мене. Ці знання завжди підтримували мій намір. Інколи я жив в таких місцях нашої планети, де природа сама забезпечила людину всім необхідним. Гімалаї самі вказують людині правильний шлях. Коли мені довелося спуститися з гір, то йога стала предметом обговорення. За всі ці роки, живучи й в Індії, і за кордоном, я прекрасно вивчив людську природу, пізнав внутрішню мотивацію людських вчинків, всі потаємні бажання людини, і природні, і неприродні.

Насправді йога може принести людині величезну користь. Вона допомагає людині на власному досвіді переконатися в тому, що душа та тіло – це різні субстанції. Якщо людина пізнала власну душу, то можна вважати, що вона пізнала увесь світ. З допомогою йоги можна зупинити неспокій розуму. З одного боку, йога дуже проста, а з іншого, немає нічого складнішого йоги. Оволодівши нею так само просто, як розмішати у воді цукор чи сіль. Ріки зливаються з океанами. Хіба для них це велика праця? Однак, можна навести й інше порівняння. Оволодівши йогою так само важко, як і відокремити річкові води від океанських вод. Адже перш ніж людина досягає висот духа, їй доведеться відокремитися від самого себе. Їй доведеться розлучитися з власною особистістю, подібно до того, як ріки повністю розчиняються в океані.

Я бачу, що йога зайняла в сучасному світі достойне місце, а великі йоги користуються в суспільстві заслуженою славою. Я часто подумки порівнюю тих відлюдників, які перебувають в гімалайських печерах, серед снігів, і тих вчителів йоги, які купаються в розкоші, живучи у палацах. Дивлячись на це, я посміхаюся. З одного боку, людина, яка живе в Гімалаях, забуває про міжнаціональну та міжкастову ворожнечу, про закони суспільства та його обмеження. Гімалаї відкривають для неї свої двері, і людина веселиться, як дитина, споглядаючи ці прекрасні пейзажі. Вона живе за власними законами, у власному ритмі, а з іншого боку, ті вчителі, що ніжаться в палацах і намагаються продати духовність правителям, які вірять тільки в існування матеріального світу. Їхній розум давно вже закостенів в невиправних забобонах. Слова таких вчителів суперечливі, адже вони закликають відкинути світ зі всіма його спокусами, і одночасно займаються накопиченням багатства. Я спостерігав, як одні люди обманюють інших, а інші – дозволяють себе обдурити. Скрізь можна спостерігати протистояння та приховану боротьбу. Я ніде не бачив, щоб люди жили спокійно та щасливо і не відчували б потреби ні в чому. Люди постійно змагаються один з одним.

Я спостерігав постійну боротьбу між такими тонкими матеріями, як дхарма та артха (матеріальна вигода), кама (пристрасне бажання) і саттва, раджа та тама. Вони, то витісняли один одного, то взаємодоповнювали.

Я спостерігав, як люди зовсім виснажені життєвою боротьбою, позбувалися всіх своїх бажань. Вони втомлювалися навіть від релігії та духовності, не кажучи вже про цей метушливий світ. В результаті вони відчували відразу до всього, і не могли вже пристати ні до одного рятувального берега. Куди б вони не направилися, скрізь ставали жертвами. Суспільство теж робило свій внесок в експлуатацію людської особистості. Релігійні діячі не відставали від відомих отців суспільства у притисненнях простої людини. Поки в людини ще залишалися сили боротися, залишалися і бажання. І поки бажання не зникли, людина продовжувала до них прагнути.

Я бачив дивних людей, таких, які не змогли визначити свій шлях в цьому світі. Вони не зрозуміли ні законів, за якими функціонує матеріальний світ, ні законів духовного світу, і тому стали жертвою обставин, ніде не знайшовши притулку. Вони в буквальному сенсі слова перетворилися в ніщо, бо їхні думки не належали ні одному зі світів: ні світу матеріальному, ні світу духовному. Їхній характер не був характером людини чи характером тварини. Вони не були ні божевільними, ні усвідомленими особистостями. Спочатку вони були пристрасно прив'язані до своїх бажань, а потім і від них звільнилися. Адже бажання теж бувають різні. Вони можуть бути направлені на матеріальний світ чи на досягнення просвітлення.

Існування бажань

Якщо в людини немає ніяких бажань, то вона не прагне ні до багатства, ні до духовності. Однак немає людей, які б були повністю позбавлені бажань. Бажання може бути причиною піднесення людини чи її падіння.

З одного боку йоги закликають людей відректися від бажань, а з іншого – самі поглинені власними бажаннями. Говорять, що бажання істинного йога повинні розчинитися, подібно до того, як струмки та канали розчиняють у водах ріки, а води ріки розчиняються в морі. Саме це відречення від бажань я і намагався виявити в йогах, але бачив, що вони прив'язані до своїх медитацій та практик, а прив'язаність породжує бажання, в той час, як бажання породжують гнів чи невдоволеність. Бачив і те, що їхні бажання часто носять далеко не цнотливий характер.

Подібно до того, як від пилюки та бруду поверхня дзеркала каламутніє і вже не може адекватно відображати дійсність, так і свідомість йогів покривається шаром бажань, що заважає безпосередньо сприймати те, що відбувається. Бажання народжується у хребті від з’єднань таких начал як Пуруша та Пракриті.

Бажання панує скрізь. Частинки бажання стають причиною як творення, так і руйнування. Пристрасне бажання оживляє все навколо, і без нього увесь світ здавався б фальшивим.

Через те, що в сучасному світі змінилося уявлення про природу сексуальних бажань, воно часто перетворюється у щось збочене, призводить до злочинів та насилля. Люди гоняться лише за власними задоволеннями, в той час, як єднання бажань з духовністю могло б облагородити людську особистість та підняти її на нову вершину. Адже сексуальне бажання пов'язане з творчим, красою та любов’ю. Але саме поняття любові зараз змінилося. Замість того, щоб символізувати красу, воно стало синонімом насилля та продажності.

Проявляючись через прагнення, пізнання та дію, сексуальне бажання грає дуже важливу роль у процесі творення та руйнування. Ця енергія проявляє себе по-різному, що призводить до різних результатів. Енергія проявляє себе по-різному, бо виражається через потрійне єднання елементів.

Той, хто пізнає. Знання. Об’єкт пізнання.

Сонце. Місяць. Вогонь.

Бажання. Знання. Дія.

Камгірі. Пурнагірі. Джаландхар.

Йоні. Пупок. Горло.

Вангмай. Камрадж. Бхакті.

Шакті. Шукла (білий). Мішраварна (змішаний колір).

Паш’янті. Мадх’яма. Вайкхарі.

Три основні дії.

У різних випадках може відбуватися вертикальний рух енергії чи “половинчастий” – одним з каналів.

Я бачив, що люди, які до певного часу були рабами обставин, потім стали рабами своїх почуттів, охоплені сексуальним бажанням. Одні люди є причиною вчинків інших людей. Щось людина робить для самої себе, а щось – керуючись інтересами інших.

Якщо ми уважно розглянемо, як матеріальний світ, так і духовний, то побачимо, що майже за всіма вчинками стоїть сексуальне бажання. Йога укріплює думки людини, її дисципліну, надає нові сили тілу. Якщо ж думки людини міцні так само як і її сила волі, а розум спокійний, до того ж вона буде відчужено відноситися до власних сексуальних бажань, то вона буде відчувати себе задоволеною та щасливою, наблизившись до істини. Якщо ж людина наблизиться до істини, то її вже нічого не зможе схвилювати. Така людина пізнає, як фізичний світ, так і світ тонкий. А звідти недалеко до пізнання світу кармічних причин та наслідків. Таким чином після цього людина здатна безпосередньо сприймати увесь оточуючий світ, світ форми, кольору та запаху.

Думки людини виходять від її істинної сутності й щосекунди ці думки поширюються у просторі. Інколи мислено потоки зливаються один з одним, і тоді це може привести до великих змін у світі.

В розумі людини постійно виникають протистояння різних думок. В космосі безперервно іде колообіг думок. Так відбувається взаємодія позитивно та негативно заряджених частинок. Поки їхня дія напрямлена у протилежні сторони, в суспільстві обов'язково щось трапляється. Однак, коли протилежності зустрічаються один з одним, запановує мир, спокій та блаженство. Ми можемо помножити два на два, і в результаті отримаємо чотири чи чотири помножимо на чотири та отримаємо шістнадцять. Зайве множення не приводить ні до чого хорошого. Саме тому в сучасному світі такий великий рівень забруднення навколишнього середовища, лицемірства та ханжества. Людина постійно зайнята найрізноманітнішими діями. Навіть йога перетворилася в товар на продаж. Гроші є в сучасному світі мірилом всього. Що ж можна сказати про майбутнє тієї країни, де все продається? Продаються навіть люди, продаються їхні особисті якості. В майбутньому вартість людей буде прирівнюватися до вартості машин, якщо вже не прирівнюється. Продається все: релігія, духовність, культура та політика. Продаються політичні діячі, релігійні лідери, та й самі божества!

Я бачив цю продажність скрізь, куди б не прийшов. Люди купували думки один одного. Але якщо ми все в нашій країні продамо, то що ж буде далі?

Адже якщо в країні не залишиться власної культури та духовності, зникне її споконвічна самобутність. Якщо культура всієї країни буде вражена тяжкою внутрішньою хворобою, то будуть хворі й всі ті люди, які населяють цю країну. Адже в такій ситуації людина не розуміє, ким вона є насправді, в чому полягає її моральний обов’язок.

Саме тому людина стає ворогом усім іншим людям і продовжує розлючено захищати власні інтереси. Вона зовсім забуває про те, що таке людяність. Такі умонастрої сприяють розквіту ворожнечі між представниками різних релігійних напрямків. Чому людина не боїться, що одного разу продасть усе, що в неї є? Що вона тоді продаватиме? Красти в держави чи в інших людей? Саме тому в сучасному світі у людей не залишилося принципів. Сама людина вмирає в той момент, коли починає продавати саму себе, а потім вона цілеспрямовано вбиває власну країну.

Саме тому зараз створюється безліч організацій для того, щоб поневолити людину. І людина робить все, що від неї вимагається навіть без своєї волі. Така людина і жити спокійно не може і померти спокійно.

В який би бік не попрямувала людина, вона не знаходить того світу і духовної гармонії, яких шукає. Всі ці організації тільки заохочують перекручені схильності розуму. Зазвичай за всім цим стоїть якась конкретна особистість з підвищеним рівнем енергії, яка заохочує інших людей розвивати культ цієї особи.

Куди б я не попрямував, скрізь бачив злочини скоєні в ім'я релігії та політичних інтересів.

Тим часом людина не знаходить собі спокою. Вона постійно зайнята справами, як політичних партій, так і різних релігійних організацій. Дивно, що організації, які були засновані для того, щоб дарувати людям спокій та радість, сіють навколо себе ворожнечу та ненависть. Чи можуть вони принести хоч якесь благо? Людина не щаслива, тому що нічого навколо не вважає своїм і тому не може відчути задоволення власними вчинками.

Людина не вважає країну, де народилася, Батьківщиною і не може асоціювати себе з жодною з її організацій. Вона вважає, що держава зобов'язана про неї піклуватися, але при цьому у неї не існує щодо неї жодних зобов'язань. Якщо вона і робить щось для суспільства, то тільки тому, що не хоче, щоб її викинули за борт суспільного життя.

І ось йога постала перед нами, як порятунок від хаосу, що існує в суспільстві, як порятунок для інституту сім'ї, який перебуває в глибокій кризі. Вона може, нарешті, заспокоїти розум людини, що метушиться від неспокою. Тільки після того, як людина зуміє заспокоїти свій розум, вона зможе жити спокійно і щасливо. А коли люди стануть урівноваженими, то і в країні запанують мир і спокій. Така країна завжди буде процвітати.

Сучасна йога постає перед людиною з різними обличчями. З цієї теми надруковано величезну кількість книг, величезна кількість організацій займаються цими питаннями. Для того, щоб побачити справжніх йогів та святих, люди приїжджають зі всіх куточків світу.

Тільки сама людина може сказати, яку користь принесла їй йога, адже це внутрішня, особиста справа кожного. До того ж, одні й ті ж практики впливають на людей по-різному. Але сьогодні навіть вчителі йоги намагаються зловити своїх послідовників в сіті. В ашрамах і монастирях на перше місце виходять саме ті моменти, які у звичайному житті є головною причиною занепокоєння розуму. Таким чином людина втікає від однієї проблеми, щоб заплутатися й іншій. Сьогодні вчителі прагнуть підігнати йогу під сучасні умови життя. І ось вже йогу перетворили в машину для заробляння грошей!

Сучасна йога теж стала якоюсь подобою піратського товару, який продається на чорному ринку. Йога з кожним днем ​​стає все більш і більш популярною, але її справжнє значення розуміє мало хто. В колишні часи великі відлюдники та мудреці захищали чистоту традиції. Вони й зараз продовжують це робити, тому що мають здатність прозрівати майбутнє і бачать, у який бік розвивається людство. Адже йога – це безцінний шлях, на якому індивідуальна душа поєднується з Богом. Той хто осягнув свою справжню сутність не потребує нагадування про те, що весь матеріальний світ – суть ілюзія й він думає про нього лише тому, що це необхідно для підтримання життя. Якщо ж людина, прив'язана до матеріального світу, починає називати себе йогом, то вона обманює не тільки оточуючих, але перш за все саму себе.

Хоча сучасна йога визнає, що духовні практики призначені для того, щоб вказати людині шлях до поєднання з Божественним, вона не цурається і матеріального аспекту реальності.

Я не думаю, що гонка, в яку включилася йога, служить відображенню її істинної сутності. Адже якби це було навпаки, то люди, які практикують йогу, досягли б повного спокою розуму стали б прикладом для всіх інших людей. Тоді люди більше б думали про духовність й менше про релігійне протистояння.

Всупереч зростаючій популярності йоги, людина сьогодні не спокійна, а країна палахкотить у вогні національних і кастових протиріч. Усюди корупція і насильство. Такі священні книги, як Біблія, Коран, Веди, Трипітака використовуються людьми лише для того, щоб посилювати ці протиріччя. Вчора відлюдники жили в хатинах і в печерах, а сьогодні віддають перевагу палацам. Люди тепер насміхаються над відлюдниками, називаючи їх дикунами. Людина хоче все переробити на сучасний лад. Вона хоче сидіти на троні в суспільстві прекрасних жінок, слухати божественну музику і таким чином досягти звання великого йога. Вона ні від чого не готова відмовитися, і особливо вона не готова відмовитися від свого багатства. При цьому вона стверджує, що практикує йогу. Але хіба таке можливо? Хіба можна порівняти вільне життя в Гімалаях на лоні природи та жалюгідне існування під захистом кам'яних стін? Не можна одночасно сидіти на двох стільцях. Людина може стати великим знавцем йоги, але ці знання будуть теоретичними, виключно книжковими, і вона ніколи не наблизиться до справжньої йоги. Адже йога з'єднує зовнішнє та внутрішнє. Але перш ніж щось з'єднати, вона руйнує колишні зв'язки. Тому для того, щоб стати справжнім йогом, доведеться відмовитися від деяких речей. Саме тому існує межа між фізичним тілом людини, яке містить у собі його внутрішній світ і зовнішнім світом. Тому необхідно з'ясувати, де було порушено зв'язок, а де встановлено непотрібні зв'язки, внаслідок чого людина втратила спокій і відчуття блаженства. І тільки сама людина може це зрозуміти.

Думка є сполучною ланкою між зовнішнім і внутрішнім світом, але через те, що мисленні потоки брудні, природний хід думок порушений. Саме тому людина шукає щастя не в сама собі, а в зовнішньому світі. Об'єкти зовнішнього світу були й так створені для того, щоб людина використовувала їх для власного блага. Для того, щоб наблизитися до цих об'єктів, немає ніякої необхідності займатися йогою. Тому битися за те, що і так належить нам по праву – безглуздо та неприродно. Потрібно прагнути до того, що не належить нам за правом народження, до знання про істину. І це природно. Таким чином для того, щоб заспокоїти свій розум, перш за все слід змінити власне мислення.

Тому якщо ви практикуєте йогу, то спочатку поставте собі питання – що то за йога? Йога тіла, йога розуму чи йога душі? Яка мета цієї практики? Якщо ви хочете обмежитися лише фізичним тілом, то вам достатньо буде практикувати асани, яму та ніяму. Але з іншого боку подумайте над тим, що від народження до самої смерті людина тільки й робить, що практикує різні “асани”. Це різні пози які приймає, як людина, так і представники тваринного світу. Адже природа вже й так подбала про нашу фізичну активність, надавши все необхідне для того, щоб бути здоровою. Людина хворіє, тільки якщо порушується природний хід речей. Для того, щоб бути здоровим, по суті, не потрібно навантажувати себе.

Безліч груп, де практикують йогу, основний акцент робить саме на фізичному здоров'ї. Звичайно, здорове тіло необхідне для того, щоб не було ніяких перешкод на шляху до блаженства. Однак, не слід забувати про кінцеву мету концентруючи свої зусилля тільки на досягненні фізичного здоров'я. Що ж до крія-йоги, то вона не залишає жоден з аспектів без уваги: ні фізичний, ні ментальний, ні духовний.

Для того, щоб практикувати йогу розуму, необхідно розірвати зв'язок із фізичним світом. Поки ми не розірвемо зв'язок із зовнішнім світом, ми не зможемо встановити зв'язок із внутрішнім світом. А поки зв'язок із внутрішнім світом не встановлений, не варто й сподіватися на можливість заспокоїти свій розум. Розум перебуває у постійному русі, зсередини у зовнішній світ і навпаки. А органи чуття йому в цьому допомагають. Саме розум здійснює зв'язок із зовнішнім світом за допомогою уяви, міркування та судження. Згодом ці думки перетворюються на дії, що призводять до виникнення нової карми. Насіння проростає і приносить свої плоди. Карма певного виду накопичується, а інші види карми призводять до негайних наслідків.

Розум постійно зайнятий і дає вказівки органам чуттів, щоб вони допомагали йому у цій активності. Він з'єднує зовнішнє з внутрішнім, внутрішній із зовнішнім, а сам постійно борсається між ними. Саме тому він неспокійний. “Зовнішня” людина постійно бореться з “внутрішньою”. Вони обоє хочуть яскравіше проявити себе, заявити про своє верховенство. Розум метушиться між ними, тому що не може прийняти бік однієї чи іншої. Для нього це неможливо.

“Зовнішня” і “внутрішня” людина обмінюються думками. Якщо хід думок протікає природно, то й стосунки між ними добрі, якщо ж відбувається навпаки, то це заганяє розум у безвихідь. Саме тому необхідно опанувати мистецтво концентрації думок, мистецтво створення наміру. У цьому й полягає ментальна йога. Існує багато практик, згаданих у цій книзі, які спрямовані на те, щоб заспокоїти розум. Розум припиняє свою роботу завдяки бхастриці (техніка пранаями) та практиці урдхва-джаландар. Після цього людина може відчути блаженство, занурившись у глибоку медитацію. Подібне блаженство не можна випробувати жодним іншим способом. Це стан, коли заспокоюється розум, швидкість вібрацій якого часом перевищує швидкість надзвукового літака. І це лише одне із досягнень йоги розуму. Після цього можна навчитися наповнювати цю штучно створену порожнечу саме тим мисленним потоком, який необхідний.

Наступний ступінь – перехід на духовний рівень. Духовна його веде людину до просвітлення і до стану самадхі. Фізична йога робить тіло здоровим і енергійним, вирівнюючи температуру у всіх його частинах. Коли цей рівень пройдено, йога розуму чи духовна йога вже не нестимуть жодної небезпеки для практикуючої людини. Йога розуму заспокоює потік думок, поєднує зовнішнє з внутрішнім. Після цього думки можна направити всередину, на пізнання власної душі та пізнання божественної природи. Саме тоді людина осягає істину та усвідомлює, в чому полягає її особистий обов'язок стосовно світу.

Головна мета йоги – з'єднання індивідуальної душі, атми, і найвищої душі, Бога, Параматми. Необхідно переорієнтувати потік думок так, щоб вони прямували від зовнішнього до внутрішнього. І тоді увесь світ стане для людини подібний рідному дому. Тоді намір людини стане відразу ж проявлятися на зовнішньому плані, і смерть прийде до неї за бажанням. І саме фізичне тіло є тим інструментом, за допомогою якого людина може досягнути всіх цих цілей.

Коли ми розглядаємо йогу на трьох рівнях, то необхідно уважно дивитися, хто практикує її, в який час і яким способом. Якщо говорити про йогу, пов'язану тільки з фізичним тілом, то вона – наш природний дар. Адже від природи нікуди не втечеш, як би людина цього не прагнула.

Тварини слідують своїм інстинктам, а людина відкинула свою природу в ім'я прогресу. Можна сказати, що собаки, коти та мавпи постійно практикують йогу. Але у людини немає на це часу. Вона забуває навіть поспати та поїсти, що вже говорити про йогу. А в насолодах сучасна людина бере приклад у тварин, вважаючи істинним тільки матеріальний світ.

Якщо жити, керуючись тільки фізичними інстинктами, то це призведе до різних хвороб та неспокою розуму. Тут вже не доводиться навіть мріяти про душевне умиротворення. Звісно, коли ми бачимо людину, у якої існують проблеми на фізичному, ментальному чи духовному плані, то ніскілечки не дивуємося. Дивовижною нам здається людина, у якої таких проблем немає, бо такий стан справ сильно відрізняється від того, до чого ми звикли. Подумайте, у вас є все для того, щоб бути щасливими, а ви, вибиваючись з сил, гонитеся за хвилинними радостями! Водночас відлюднику нічого не належить, але він перебуває у стані неперервного блаженства. Він відкинув мирські багатства і насолоджується скарбами духу.

Для того, щоб практикувати йогу на всіх трьох рівнях, необхідно перш за все спостерігати власне тіло. Це такий інструмент, за допомогою якого ми можемо отримати, як скарби матеріального світу, так і скарби світу духовного. Необхідно зосередити свою увагу на центрі енергії, який розміщений в районі пупка.

Сучасна крія-йога – це безцінний дар вчителя Кріпачар’я, який відомий в Гімалаях під ім'ям Махаватара Баби. У свій час Кріпачар’я брав участь у великих битвах, описаних в “Махабхараті”. В ті часи крія-йога користувалася великою популярністю. Господь Крішна з допомогою крія-йоги надихнув багатьох героїв давності на великі справи, які стали можливими завдяки силі наміру. За всіма чудесами, які здійснили брати Пандави, стоїть крія-йога.

Крія-йога є також причиною того, що Крішна досягнув незвичних висот у всіх сферах діяльності. Саме тому Крішна вважається великим йогом. Завдяки крія-йозі можлива йога наміру. Правильно сформований намір подібний зброї, яка завжди потрапляє у ціль. Крія-йога робить можливими такі явища, як зникнення людини в одному місці та виникнення в іншому, створення декількох тіл одночасно, перебування у стані самадхі протягом сотень і тисяч років, притому, що фізичне тіло залишається без змін. За допомогою крія-йоги можна сконцентрувати мисленний потік, і тоді крія-йога перетворюється в йогу наміру.

Відтоді минуло багато часу і крія-йога теж подолала великий шлях. Тепер вона збереглася в дуже тонкій формі. Великі захисники духовності, які зазвичай перебувають у загублених печерах Гімалайських гір, час від часу виражають думки через своїх посланців, щоб врятувати людство від тої чи іншої небезпеки, яка йому загрожує. І Махаватар Баба вніс в цю велику справу величезний внесок. Через посередництво пана Лахірі він доніс знання про крія-йогу до Юктешвар Гірі Свамі, а він вже своєю чергою передав ці знання Йогананді Джи. Заслуга поширення цих знань у світі належить саме Йогананді Джи. Юктешвар Джи вибрав Йогананду Джи посередником у справі поширення знань про крія-йогу таким же чином, як Рамакрішна Парамаханса вибрав у посередники Свамі Вівекананду для поширення своїх ідей.

Потрапивши на Захід, це знання стало наряджатися в сучасний одяг, завдяки старанням багатьох вчителів, так що можна сказати, що система крія-йоги, вироблена Махаватар Бабою, була майже повністю зруйнована. Сучасність та істинні цінності не можуть прийти до згоди. Подібно до того, як кожна звичайна людина сьогодні може оголосити себе йогом, так і багато звичайних йогів вважають себе майстрами крія-йоги. Однак знайти справжнього майстра крія-йоги стало дуже складно.

Крія-йога – це особлива система, традиції якої на щастя ще зберігаються тими мудрецями, які перебувають в Гімалаях. Коли вважають за потрібно, то передають ці священні знання людям через вибраних ними посередників.

Досі немає ні одної достовірної книги на тему крія-йоги. Я вже декілька десятиліть блукаю серед людей і помічаю їхній інтерес до цього питання. Декілька разів я піднімав цю тему під час бесід з Махаватар Бабою, але він тільки сміявся у відповідь.

Якось я розповів йому, яким я бачу всезагальний рух за мир, і попросив підтримати цю ідею. Ось, що він відповів: “Почекай! Всьому свій час.” Тоді я згорнув свою діяльність і пішов жити в Гімалаї. Але коли життя підштовхнуло знову мене до активності, Махаватар Баба сказав: “Іди! Благословляю тебе!”

Раніше я прекрасно писав вірші, романи та п'єси, але потім протягом декількох десятиліть не брав в руки ручки. Хоча я хотів багато розповісти людям про Гімалаї, про крія-йогу, але з незрозумілих причин не міг писати. Якось на березі річки Сараю, неподалік від Баґешвара, в я взяв в руки ручку, і вона ніби сама побігла по паперу. Так народилися дві книги: “Мій супутник життя Гімалаї” та “Баба Матхурдас був колись Неру”.

Але я не зміг опублікувати ці книги, бо сам Баба кинув їхні рукописи у вогонь. З того часу я чекав благословення просвітлених відлюдників, щоб розповісти вам про свою духовну батьківщину, про Гімалаї. Адже я став невід'ємною частиною Гімалаїв. І нарешті, все, що ви читаєте в цій книзі, було написано з благословення великих йогів.

Хоча я близько знайомий з багатьма з них і не з чуток знаю про життя в Гімалаях, я все одно, не перестаю дивуватися. Настільки вражаючі ці історії та все, що відбувається тут, серед гір! Попри всі дива науково-технічного прогресу, внесок цих місць у світовий розвиток складно переоцінити. Таємниці Гімалаїв так і залишаються нерозкритими та навіть я в цій книзі не зміг повністю розповісти про все, що хотів. Мабуть, Гімалаї були проти цього. До того ж люди не бажають розвиватися.

Якщо Гімалаї захочуть повернути історію назад, то все в їхній владі. Святі, які ховаються в печерах, можуть відправити у світ свого посланця, який виконає покладене на нього завдання та осоромить усіх астрологів і провісників. Хтось один перетвориться на людину, а потім знову прийме своє справжнє обличчя.

Коли я хотів донести до людей знання про крія-йогу, отримані у Махаватар Баби, він сказав: “Спершу дізнайся у цих людей, які вважають гідним зневаги життя відлюдників, яка їх мета? Чи зможуть вони практикувати те, про що я говорив? Чи зможуть вони думати однаково? Якщо таке станеться, то крія-йога перейде на рівень йоги наміру, коли за допомогою однієї лише сили думки можна буде змінити ситуацію у світі.”

У крія-йозі існують власні формули, які використовуються в лабораторії фізичного тіла. Адже вчені теж не відкривають всім свої секрети. Для справжнього вченого результати його досліджень стають дорожчими за життя і він вважає за краще тримати свої секрети в таємниці. Він знає, що їх можна використовувати, як на благо людства, так і на шкоду, якщо вони потраплять до рук аморальних людей. Тому вчений відкриває свої секрети тільки тим, хто цього гідний.

Для того, щоб ніхто не міг скористатися результатами наукових досліджень на шкоду людству, ці дослідження тримаються зазвичай в таємниці, і їх розкривають тільки в результаті певної домовленості між країнами.

Крія-йога – це теж наука, її таємниці приховані за сімома печатками. Ці таємниці зберігають відлюдники, які мешкають в Гімалаях. Тому звичайна людина, яка у всіх своїх вчинках керується егоїзмом, ніколи не зможе їх розкрити. При необхідності змінити суспільну свідомість, йоги самі пошлють до людей свого представника.

Через те, що знання санкальпа-йоги, тобто йоги наміру, були застосовані на шкоду, почалася велика битва, описана в “Махабхараті”. В той час звичайні люди оволоділи прийомами крія-йоги, навчилися творити чудеса. Саме це і стало причиною всесвітньої трагедії. І падіння Крішни теж почалося з того, що племена Ядавів опанували знання про крія-йогу.

Сьогодні, після п'яти тисяч років, людина знову хоче опанувати крія-йогу. Сучасна людина хоче отримати все і відразу. Вона забуває, що це неможливо.

Ми повинні бути вдячні гімалайським відлюдникам, що вони зберігають таємниці крія-йоги. Шардван і Ангірас відкрили всі таємниці Господу Крішні, а він своєю чергою навчив інших. Традиція передачі божественного знання якийсь час тривала, але потім майже зійшла нанівець. Згодом Парашурама передав ці знання Дроначар’ї, а від Шардвана вони перейшли до Кріпі та Кріпачар’ї, а від Дроначар’ї вони перейшли до Ашваттхами. Сама Кріпі стала згодом відома під ім'ям Шанті Ма. Я ж отримав знання про крія-йогу від Кріпачар’ї.

Відповідно до священних Пуран, першим володарем знань про крія-йогу був сам бог Шива. Потім він передав ці знання своїй дружині, Парваті. А також, провів обряд посвячення, дікшу, передаючи ці знання Равані та Маркандеї. Причина падіння Равани полягала саме в тому, що він вжив отримані знання для зла.

Крія-йога відкриває людині шлях у самі глибини, у святеє святих його внутрішнього світу. Якщо людина зуміє туди проникнути, то можна вважати, що вона прожила своє життя не дарма. Крія-йога приносить людині величезну користь, дає можливість зазнати незвичайних відчуттів. Однак, кожен бачить лише одну зі сторін крія-йоги. Ніхто з людей не може похвалитися тим, що він повністю пізнав її. Це велика наука, одна з багаточисельних відгалужень йоги, яка тепер набула популярності у всьому світі.

Йога – це наука, завдяки якій можливе самопізнання, саморозвиток і здобуття містичного досвіду. Однак, це таємне знання доступне далеко не всім. Саме тому про нього так багато говорять, але про практичний бік питання замовчують, обмежуючись описом різноманітних чудес. Тому ті люди, які хочуть навчитися крія-йозі, повинні спершу довести, що вони цього гідні. Саме тоді великі мудреці приймуть рішення поділитися з цими людьми своїм потаємним знанням.

Йога не має кордонів і не служать предметом купівлі-продажу або обміну. Йога веде до просвітління, з'єднує людей один з одним, з'єднує думку та звук, звук та світло.

Досягнення науки продаються в сучасному світі, тому що вони є втіленням збочень людського розуму. Але йога – це тонка наука, наука про душу. Хіба не дивно, що розум, який породив науку, зовсім не цінується серед людей у ​​той час, як різноманітні машини та механізми часом безцінні? Однак, йога надає абсолютну цінність саме людській особистісності.

У крія-йозі необхідно концентрувати мисленний потік в енергетичному центрі, розташованому в області пупка. У цій системі вважається, що думка має незвичайну силу і здатна зруйнувати всі перешкоди, що виникають на її шляху. Для того, щоб змінити звичний перебіг думок, практикується бхастрика, потім дихання поширюється по всьому тілу, концентруючись згодом в області пупка. Завдяки об'єднанню двох основних енергетичних потоків у тілі людини відбуваються дивовижні зміни. Дихання починає відбуватися відповідно до ритмів душі й вся душа освітлюється внутрішнім світлом. Тоді розривається зв'язок із зовнішнім світом і людина занурюється в океан спокою та блаженства. Потік енергії змінює свій напрямок, орієнтуючись вже не назовні, а всередину. Створюється відчуття прохолоди та занурення в цілковиту порожнечу. Так відкриваються двері сушумни, через які проникає внутрішня енергія. Під час цієї практики необхідно постійно піднімати дихання від пупка до горла. Направивши потік апани вертикально вгору, людина пробуджує сушумну, завдяки чому вона може піднімати Кундаліні по сушумні. Після цього за допомогою різних йогічних практик і замків можливо переміщати цю енергію в різні частини тіла, що дозволяє отримати досвід містичних відчуттів. Як тільки шукач істини занурюється всередину себе, він відразу ж починає відчувати незвичайний досвід. Бачення цього золотистого світу є плодом духовних подвигів. Занурюючись у цей світ все глибше і глибше, шукач, у міру практики навчиться матеріалізувати власні наміри. Тоді він може досягти всього, чого забажає, за допомогою однієї лише сили думки. Він може повністю зупинити мислений потік і всі функції свого фізичного тіла, щоб поринути у стан самадхі. Тепер він може за своїм бажанням приходити у фізичне тіло або залишати його.

Я зробив свій внесок у справу поширення знань про крія-йогу. Я вважаю, що асани не особливо важливі в крія-йозі. Але оволодіння деяким із них необхідне для того, щоб тіло людини завжди залишалося сильним і здоровим. Адже без цього неможливі духовні практики.

Якщо ви занурюєтеся вглиб себе, але при цьому не можете контролювати дихання, то ви не досягнете успіху у своїй практиці. Дихання завжди буде прагнути заповнити порожнечу, буде прагнути в зону низької температури. Саме тому так важливо перед початком будь-якої практики розігріти тіло. Тільки після цього ваша практика може бути успішною і зникне ризик виникнення будь-якого фізичного нездужання.

Для того, щоб розігріти тіло, необхідно практикувати деякі асани. В цей час вам потрібно звернути свою увагу на те, щоб, як і в аштанга-йозі, ви розігріли кожну частину свого тіла, кожен суглоб. Спочатку необхідно розводити руки перед грудьми, стискати руки в кулаки та розслабляти їх і т.д. Кожну вправу необхідно повторити мінімум п'ять разів.

Після виконання цих вправ деякий час постійте спокійно, відновлюючи дихання. Потім трохи розставте ноги, підніміть руки та нахиліться вперед, тримаючи руки між розставлених ніг. Поті поверніться у вихідний положення, покладіть руки на стегна, та прогніться назад. Зробіть цю вправу п'ять разів, а потім виконайте двіпад-мадх'я- ширшасану, коли голова перебуває між ніг.

Потім можна сісти та приступити до практик мулабандха, уддіяни та хастападангутхасани. Спочатку акцентуючи свою увагу на кожній нозі по черзі, а потім на обох ногах.

Після того, як ви розігрієте тіло за допомогою таких технік, як конасана, хастападасана, матсьясана, сарвангасана, халасана, урдхвасарвангасана, уттхіт мерудандасана, джанушірасана, двіпадавакрамасана, можна за допомогою таких практик як шактічалінімудра, ашвінімудра або дхаулі крія, підняти апану вертикально вгору. Після цього необхідно зробити уддіян-бандх, а потім – урдхва-джаландар. Якщо зробивши все це, ви поринете в медитацію, то неодмінно досягнете успіху у своєму духовному пошуку. Звичайно, існує величезна кількість асан, але я вважаю, що для того, щоб розігріти тіло і підтримувати його в здоровому стані досить тих, що тут описані. Однак якщо ви віддаєте перевагу якійсь одній асані, то ви робите величезну помилку, тому що в результаті повторення однієї й тієї ж асани кров і дихання спрямовуються лише в одному єдиному напрямку, що призводить до різних захворювань.

Всі практики спрямовані на занурення всередину себе, не можна проводити без попереднього розігріву тіла й очищення навколишньої атмосфери. Не слід практикувати мулабандх чи уддіян-бандх, не зробивши асани та пранаяму. перш за все практикувати такі мудри, як кхечрі-мудра, махамудра, ашвінімудра, шактічалані, йоні-мудра, йога-мудра, шамбхаві-мудра, тарагі-мудра, віпаріт-карані-мудра, ваджолі-мудра, як і всі типи бхуджанга-муди необхідно розігріти тіло, щоб тиск був рівномірним, що допоможе уникнути хвороб.

Часто я чую від людей, які практикують йогу, що у них спостерігаються проблеми зі шлунком, підвищений тиск, хвороби горла або захворювання крові. Все це відбувається тому, що люди практикують йогу без належного керівництва. Адже йога може бути дуже небезпечною для здоров'я. Про цю небезпеку майже ніколи не говорять, обмежуючись описом тієї користі, яку вона приносить. Спочатку людині здається, що практики приносять їй користь, але потім величезна шкода, нанесена ними, стає очевидною.

Тому заняття йогою необхідно починати зі зміцнення фізичного тіла за допомогою певних мудр та замків, бандхів. Ці мудри та бандхи допомагають і в процесі пробудження кундаліні, і в з'єднанні прани та апани, і в перенаправленні апани вгору. Тому, якщо ви хочете практикувати йогу, то вам потрібно дотримуватися великої обережності. Адже ту шкоду, що була нанесена у ході неправильних практик, не може виправити ні один лікар. Людина може збожеволіти. Якщо напрям апани буде постійно знизу вгору, то організм людини перестане водити продукти розпаду. Тому перш ніж почати практики в якомусь ашрамі, необхідно отримати про нього повну інформацію. Чи справді у практики в ньому проводяться відповідно до правил? Адже зараз завдяки рекламі йога увійшла до кожного будинку. Дуже багатьох спокушають невисокі ціни, але це не той випадок, коли потрібно економити. Адже життя і здоров'я дорожче.

Я розкрию вам просту систему крія-йоги. Після того як ви розігріли тіло, необхідно на якийсь час сісти нерухомо. Атмосфера навколо нас теж має бути повністю спокійною. Після цього необхідно сконцентрувати свої думки. Якщо ви до цього правильно зробили всі мудри та замки, то хід ваших думок зупиниться. Якщо того не відбувається, необхідно вивести зайве повітря за допомогою практики бхастрика. Потім зробіть пурак-пранаяму, потім удрдхва-пранаяму, тобто ашвінімудру та шактічаліні-мудру, а також уддіян-бандх. За допомогою цих практик ви направляєте апану вертикально вгору. Потім за допомогою усіх трьох замків необхідно затримати повітря. Після цього опишіть головою напівколо справа наліво. Потім, концентруючись на центральній частині голові, опишіть повне коло. В цей час очі повинні залишатися закритими. Життєва сила, прана буде повільно підніматися вгору. Потім слід зробити замок урдхва-джаландхар. У цей момент ви відчуєте безмежне блаженство, начебто, весь світ належить вам. Якщо ви відчуєте це хоча б на мить, то ви втратите інтерес до всього решти. Ви захочете провести в цьому стані все своє життя. 

Під час цієї практики необхідно стежити за рівновагою тіла, потім, щоб напрям думок був незмінним, а також ретельно зробити урдхва-джаландхар. Коли ви описуєте головою коло, решта тіла повинна залишатися нерухомим.

Тут я розповів про шестиступінчасту практику, тому що практика з семи ступенів є таємницею. 

Адже всі досягнення науки мають справжню цінність тільки доти, доки вони не стали надбанням громадськості. В іншому випадку інформація оцінюється і стає предметом купівлі продажу. Тут я розповів скорочено про крія-йогу лише для того, щоб пробудити вашу цікавість. Якщо ви почнете робити ці практики та у вас почне щось виходити, то ви самі прибіжите до мене за настановою. І тоді я розкрию нам секрети йоги семи ступенів, тобто, йоги наміру. Не бійтеся, я ніколи не помру, бо зникло все те, що могло призвести до моєї смерті. Тому я завжди буду зберігати для вас таємниці семиступінчастої йоги. Кожен має право отримати ці знання, однак, не потрібно відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні, інакше це завтра ніколи не настане.

Спробуйте вже сьогодні розібратися в собі. Яка людина бере більшу участь у вашому житті внутрішня чи зовнішня? Якщо зовнішня, то приділіть більшу увагу внутрішній людині, якщо внутрішня – то зовнішній.

Ви й всередині та зовні. Внутрішня людина і зовнішня людина доповнюють одна одну. Але ваше справжнє “я” лежить в основі існування їх обох. Чому ж, знаючи про те, що ви знаходитесь в основі всього, починаєте залежати від сторонніх факторів? Зовнішня людина бере владу над вашим життям, ви підпадаєте під чарівність зовнішнього світу, тому ви у всьому починаєте слухатися наказів свого розуму і не прислухаєтеся до тихого голосу свого істинного “я”. Виходить, що ви відкидаєте свого найвірнішого друга. Тоді ви починаєте розриватися між власними бажаннями, обертаючись у кругообігу народжень і смерті. Адже вмирає тільки зовнішня людина, а внутрішня людина зберігає свій зв'язок з думками, намірами, бажаннями, з его, з розумом. Якби все це також помирало, то не було б необхідності в наступному народженні. Але все це напряму пов'язано з вами, а ви, таким чином, пов'язані з навколишнім світом. Тому ви підлаштовуєтеся під запити та вимоги цього світу, тому народжуєтеся, тому вмираєте. Все це також нерозривно пов'язане з поняттям карми.

Попри те, що ви є всім сущим, ви нічого собою не представляєте. Тільки за допомогою йоги можна розірвати це порочне коло. Тільки йога може показати справжню вічну природу душі та тлінну сутність фізичного тіла. Вона допоможе встановити гармонійний зв'язок між внутрішньою і зовнішньою людиною, після чого приходить містичний досвід. Але людина не бажає йти цим шляхом. Вона дозволяє своїй душі жити в служінні розуму, який заплутався в сітях симпатій і антипатій. А це постійно створює нову карму. Тому ніхто не володіє свободою наміру. Адже всі залежать один від одного і від багатьох найрізноманітніших факторів. Якщо ж думки не вільні, то невільні й почуття. У такому разі слова, які вимовляють люди є лише перекрученими проєкція розуму. Адже розум обмежений і спрямований на сприйняття зовнішнього світу. Він постійно віддається фантазіям, схильний до нападів відчаю і надії.

Зазвичай люди відчувають один до одного прихильність або ворожі почуття. З деякими люди борються. Вони або тікають один від одного, або намагаються знаходитися поряд із коханою людиною. Але які б почуття ви не відчували відносно  тієї чи іншої людини, що б ви не робили, ви все одно, зрештою, вбиваєте її. Це відбувається тому, що ви допомагаєте їй ще сильніше заплутатися в сітях великої ілюзії, маї. Але і самі ви теж заплутуєтеся в цих сітях. Ви залежите від людей, а люди залежать від вас. Ви чините відповідно до бажань інших, інші прагнуть виконати ваші бажання. Якщо трапляється щось протилежне вашим бажанням, то ви застигаєте в подиві та розпачі. Доки ж ви будете багаторазово збільшувати свою карму? Чому ви не візьмете владу над самим собою у власні руки?

Ви вічні, всупереч тлінності всього навколишнього світу. Ви присутні у всіх речах і явищах, чому ж світ не належить вам? Любов вічна, чому ж живі істоти не вміють любити одне одного такою любов'ю? Віра тверда, чому виникають постійні сумніви? Звідки всі ці нескінченні питання, коли відповідь на них завжди з вами?

Ймовірно, карма існує саме для того, щоб людина не могла вирватися з циклу перевтілень.

Однак існує можливість розірвати ці кармічні пута стати неприв'язаним, вільним господарем свого життя. Адже така справжня природа людини. Людина заплуталася в цих протиріччях, вона не вірить у себе. Вона постійно втрачає все те, що, як їй здається, отримує від життя. Вона живе, але страх смерті висмоктує з неї життя, роблячи подібною до живого мерця. Тому вона зупиняється на кожному кроці. Коли людина засинає, то не боїться, бо вірить, що вранці вона знову прокинеться. Вона отримала подібний досвід багато разів. Однак людина боїться смерті, тому що не пам'ятає про свій досвід перероджень, вона може тільки вірити в таку можливість. Тому людина охоплена сумнівами. Вона сумнівається в тому, що дійсно відродиться в новому тілі. Людина визнає тільки те, що існує життя і прагне уникнути смерті. Вона визнає лише існування проявленого світу, не бажаючи помічати існування прихованих сил, які стоять за кожним проявленим феноменом. Весь успіх вона приписує сама собі, але відповідальність за невдачі звалює на інших людей та обставини.

Саме йога дозволяє побачити існування душі у фізичному тілі. Задумайтеся про те, що машини, породження людського розуму, зовсім поневолили людей, і тому люди більше не зацікавлені у саморозвитку, їм набагато цікавіше прагнути до придбання матеріальних цінностей. У колишні часи люди вміли любити один одного, а зараз не відчувають один до одного нічого, крім ненависті. Скрізь присутня конкуренція, прагнення обійти інших. Науково-технічний прогрес спрямований проти самої людини. Цінність машин та механізмів з кожним днем ​​зростає, а людське життя, навпаки знецінюється.

Але існує межа розвитку науки. Парадокс полягає в тому, що наука не може розвиватися сама, без думок та ідей, які народжуються в головах людей. Однак, якщо людське життя знецінюється, якщо людина стає все більш і більш пасивною, доручаючи свою роботу різним механізмам, то хто ж розвиватиме науку? Адже якщо розум людини припинить працювати та розвиватися, то припиниться у розвиток науки. Тому я застерігаю вчених майбутнього, щоб вони не допускали виникнення такої ситуації, коли відпаде необхідність їх самих. Наука, це велике породження людського розуму, сьогодні має намір поглинути саму людину. Тому вченим усього світу необхідно змінити своє мислення.

Природа проста і природна. До певної межі людина може робити з нею все, що забажає, але коли вона починає грубо порушувати її закони, то вона повстає. Тоді вона перериває властиве їй мовчання і ми стаємо свідками її руйнівного танцю. Таке траплялося багато разів в історії людства. Багато разів цей світ був повністю зруйнований. Таким чином природа попереджає людей, що вони збилися з правильного шляху. Однак люди ніколи не прислухаються до подібних попереджень.

Світ ні на секунду не зупиняє свій біг і людина біжить разом з ним, мріючи про довгоочікуваний відпочинок. Здається, що цей біг вже неможливо зупинити. І наука тут безсила, але йога здатна допомогти в цій ситуації.

Однак не слід думати, що йога – це лише виконання різноманітних асан, мудр, і замків-бандхів. Це лише допоміжний аспект йоги, спрямований на те, щоб підтримувати фізичне тіло людини у формі та наповнити її енергією. Також ці практики відкривають ворота у внутрішній світ, ініціюючи процес пробудження істинного “я”. Далі слід йти шляхом медитації, і в кінці цього шляху приходить стан самадхі, як найвища нагорода. Тому після того, як ви розігрієте тіло, необхідно сконцентрувати мисленний потік, активізувати його. Нехай цей потік рухається зверху вниз і знизу вгору. Надсилайте його на всі чакри поперемінно. Після того, як ви пробудите кундаліні, цей потік потрібно знову направити на кожну чакру, по черзі. Через деякий час ви перейдете на наступний щабель, коли ви зможете матеріалізувати свої наміри та перемішатися в просторі, на власний розсуд. Це – природний, але непростий шлях. Однак, для тих, хто дійсно хоче чогось досягти, не існує нічого неможливого. Після того, як ви виконаєте все те, що я так докладно описав, ви досягнете того ступеня, на якому ви зможете користуватися згаданими вище надможливостями. Це станеться тоді, коли ви позбавитеся від усіх вигадок розуму, коли ваш розум повністю заспокоїться. Якщо люди всього світу не навчаться заспокоювати свій розум, то цей світ очікують тяжкі часи, які неможливо навіть уявити в кошмарному сні. Природа повстане, світ буде зруйновано, і тоді всі знання, накопичені людством. не коштуватимуть і ламаного гроша. Тому необхідно будь-що уникнути такого стану справ.

Однак чи можливо зупинити поширення науково-технічного прогресу? Наука йде вперед семимильними кроками, вона прагне розгадати всі таємниці природи. Люди не розуміють, що природа безмежна, тому розкрити всі її таємниці просто неможливо. Чому ж вчені всього світу так прагнуть переступити ту грань, за якою людство чекає загибель?

Поки не настав цей критичний момент, природа намагається застерегти людину. Вона створює такі ситуації, щоб людина замислилася і знову повернувся б до неї.

І сучасна йога теж висуває перед наукою безліч питань.

Йога і наука почали обмінюватися ідеями, вступили в дискусію. Наука шукає у всьому систему, але йога – це невід'ємна частина людського життя від самого народження.

Я думаю, що сучасна людина почне все більше відвертатися від науки та прагнути до йоги. До тієї йоги, яка може познайомити її з власною душею. Йога – це не якесь збочення розуму. Вона робить намір людини твердим на незворушним, дає їй побачити власне, істинне “я”. Йога відкриває перед людиною таємниці Всесвіту. Хоча вчені й мають намір найближчим часом перенести свої дослідницькі станції в космос, щоб зайнятися дослідженням його загадок і таємниць, але їм ніколи не вдасться це зробити повною мірою. Вони можуть побудувати в космосі міста, але ніколи не зможуть впливати на космічні процеси. Однак для справжніх йогів, космос – це відкрита книга.

У сучасному світі йога завойовує все більшу популярність, але і серед тих, хто практикує йогу, з'явилися люди, які перекручують початкове вчення. Проте хіба можна заплямувати це чисте знання? Деякі вчені сьогодні проводять паралелі між йогою і наукою, порівнюють їх. Але вся сучасна наука – це породження людського розуму, не більше.

Про йогу ми дізнаємося не тільки завдяки диханню, кровообігу, биттю серця та тиску. Йога починається за межею всього вищеперерахованого. Все це функції тіла, і для їх нормалізації й призначені мудри, асани та замки-бандхи. Далі починається медитація, яка рано чи пізно, приведе до самадхі.

Коли всі зовнішні прояви заспокоюються, тонкий світ починає проявляти себе. За ним слідує кармічний шар, а за ним найпотаємніший шар внутрішнього “я”, шар душі. Йога з'єднує душу з кармічним шаром кармічний шар із тонким шаром, тонкий шар – з фізичним. А потім руйнує всі ці зв'язки, що дозволяє індивідуальній душі зустрітися з вищою душею, з Параматмою.

Йога це не тільки різноманітні асани. Йога – це спосіб пізнати самого себе.

Йога – це поєднання прани й апани, яке стає можливим завдяки різним асанам, мудрам і замкам-бандхам. Йога поєднує індивідуальну душу атму, з вищою душею, Параматмою.

Йога – це не тільки модні практики, не тільки асани, спрямовані на зміцнення фізичного тіла. Якщо ви придивитеся до того, як проводяться практики в деяких місцях, то побачите, що там від йоги вже нічого не лишилося. Всі ці модні асани вивчаються тільки для того, щоб вразити увагу публіки. Адже йога – це проста і природна  система.

Йога – це з'єднання прани й апани, яке відбувається завдяки різним практикам пранаями, мудрам і замкам-бандхам, це концентрація думок і перенаправлення їх у певний бік. Йога – це процес, який за допомогою звуку і світла переносить людину від фізичного світу до тонкого світу.

А люди чомусь концентруються лише на тій користі, яку приносять асани їхньому фізичному тілу. У той час, як йога пов'язана, в основному з надприродним світом. Завдяки йозі ви можете літати в космосі, подорожувати тонкими світами та розкривати їх таємниці. Саме тому крія-йога і йога наміру, санкальпа-йога, не акцентуються на асанах, зосереджуючись на ментальному і духовному плані. Вони спрямовані всередину. Вони розглядають такі питання, як ментальний потік, концентрація уваги на різних чакрах, пробудження Кундаліні та проникнення в сушумну. Мета цих практик – сконцентрувавши мисленний потік, подорожувати іншими світами, відкривати таємниці космосу. А направивши енергію на енергетичний центр розташований в області пупка, з'єднувати розум і серце, прану та апану. Ці практики дозволяють розірвати всі прив'язаності та досягти звільнення.

Відкриття духу не мають порівняння ні з якими іншими радощами. Великі мудреці давнини створили цю просту систему крія-йоги для того, щоб люди пізнали самих себе. Але зрештою люди настільки ускладнили цю просту систему, що часом від цих хитросплетінь голова крутиться.

Сучасні люди дуже високої думки про свій розум. Але коли вони дізнаються щось нове, то забувають про те, що це стало їм доступним завдяки зусиллям мудреців минулого, забувають про те, як багато ще залишилося незвіданого. Тим більше, що самі собі вони ще не ставили жодних запитань. Тому всі їхні знання – набуте, вони взяли лише те, що знайшли на дорозі. І в це знання вони свято вірять. Вони повторюють те, що сказали та написали інші, але нічого власного у них немає.

Я часто бачу, що коли люди представляються один одному, то, перш за все називають свій титул або посаду, перераховують свої нагороди та регалії, кажуть, як називається їхнє рідне село або як звуть батька. Багато людей починають розповідати історію своєї сім'ї до сьомого коліна, а якщо хтось з їхніх родичів досяг високого  посту, то не гребують хвалитися цим повсюдно. Я завжди дивуюся тому, скільки зусиль докладають люди до того, щоб сплести сітку свого хибного образу. Людина щиро вважає, що її достоїнство залежить від почестей та займаної посади. А про свою справжню сутність людина навіть і знати не хоче.

Ви й самі чудово про це знаєте. Деякі люди забувають про своє коріння відразу ж, як тільки отримують більш-менш пристойну посаду. Вони починають повчати інших і якщо їхні співрозмовники відрізняються релігійністю, ходять до храмів і мечеті, займаються йогою, то вони глузують з їх духовних устремлінь.

Що ж робитимуть ці люди, коли їхнє життя закінчиться? Я бачив, як вони каються, плачуть, мучаться, що не змогли зробити того, що мали зробити. Той, хто вчора вважав себе надзвичайно розумним, сьогодні зрозумів, як був неправий. Він заперечував існування Бога, і цим поглумився над природою.

Людина зазвичай сприймає лише видимий, проявлений світ. Однак їй необхідно замислитися над тим, хто вона насправді, звідки вона йде і куди прямує, які метаморфози відбуваються з нею протягом життя, спостерігати те, що трапляється з нею щосекунди. Людина спостерігає зміни, які відбуваються з його родичами та знайомими, але вважає за краще не замислюватися над цим питанням. Вона вважає за краще залишатися в невідані.

Хіба людина може стати справжнім мудрецем лише завдяки університетському диплому та тоннам прочитаних книг? Чи не краще надуматися, куди вона йде, яка її істинна природа? Яким законам підпорядковується її життя: законами природи чи законами соціуму? Коли людина пізнає саму себе, то вона зрозуміє і те, куди йде. Адже тоді їй стане ясно, як з'явилися її бажання, як виникли його життєві цілі, і вона зможе визначити, чи істинні її бажання, чи ж вони були навіяні ззовні.

У глибині душі кожна людина знає, чи живе вона природним для неї життям, чи ні, чи належить їй одяг, що на неї одягнений, чи  він з чужого плеча. Вона знає, чи належить їй самій та завіса розуму, що прикриває її справжню суть.

Кожна людина у глибині своєї душі розуміє істину, але їй набагато зручніше не знати про неї. Правильному розумінню заважає гординя, забобони та страхи. Крім того, проявлений світ перебуває перед нами, а світ духу прихований і важко вловимий. Закони матеріального світу побудовані на симпатіях і антипатіях, на дуалізмі. У цьому світі існують такі поняття, як перемога і поразка, ганьба і слава. Однак непроявлений світ є цілком природним. Там немає оцінок, поділів на добро та зло. Тому ви й не боїтеся власної природи, адже прояви її природні, але ви боїтеся світу навколо вас. Все, що ви робите в цьому світі, ви робите, перебуваючи під впливом власного его. Ви постійно думаєте про свою вигоду і побоюєтеся поразок. Якщо хтось покаже вам ваше справжнє обличчя, то ви засмутитеся, ваш розум страждатиме. У цій ситуації ви заглушаєте голос душі та для того, щоб заспокоїти розум, який зовсім не є вашою невід'ємною частиною, заперечуєте те, що побачили, звинувачуючи ту людину, яка показала вам ваше справжнє обличчя в несправедливості. Ваше обурення доводить те, що насправді ви підозрюєте існування цієї істини. Однак ви постійно молите Бога про те, щоб він не дозволив вашій хибній особистості зруйнуватися. Інколи ви самі ж і говорите, що все це немає значення. Але це прості відмовки. Запитайте самі себе, що у вашій особистості з'єднується, а що розпадається на частини. Чи живете ви власним життям або взяли його у борг?

Ви не можете втекти від істини, тому що істина – це ви самі. Якщо людина заперечує її, то життя для такої людини стає непосильним тягарем. Про таких людей говорять “живий труп”, бо душа його померла, хоча тіло ще живе.

Така людина не може ні жити, ні померти за власним бажанням. Тому що вона не є сама собою. Саме тому в сучасному світі виникло так багато проблем, які потребують вирішення. Тепер люди навчилися використовувати один одного, навчилися вбивати один одного. Люди стали один одного боятися, тому що перестали шукати істину в самих собі або в тих, хто шукає її. Людина вірить тільки у свої ідеали, в те, що його мета є єдино істинною, адже якщо вона буде в цьому сумніватися, то це завдасть удару по її его. Вона воліє не замислюватися над тим, звідки виникли ці устремління і куди вони її приведуть.

Як багато стін звели навколо себе люди, як багато різних ідей та протилежних переконань витає у повітрі! Кожен створює свою власну карму, відповідно до якої перероджується в наступному втілені. Саме тому мудреці давнини вказали людям кілька шляхів пошуку істини.

Вони на наочних прикладах показали, як людина може об'єднатися з іншими людьми, об'єднатися з власними переконаннями, як вона може усвідомити свою велич і навчитися поважати інших людей. Як вона може усвідомити всі ті елементи, з яких складається, і які зв’язки між цими елементами. Як ми можемо об'єднуватися навіть з тими, чиї переконання діаметрально протилежні нашим переконанням, як з'єднатися з власною душею, і як душі з'єднатися з вищою душею, Параматмою.

Крія-йога і йога наміру – це практичний шлях осягнення духовних істин. За допомогою цих практик люди можуть допомагати один одному. Вони спрямовані на зміну людського мислення, на те, щоб стати джерелом натхнення для всього людства. Йога – це велика наука, яка здатна змінювати мислення людей, це великий вчитель, Махагуру. А той, хто опанує йогою наміру, зможе чинити справжні чудеса. Адже за допомогою йоги наміру можна змінити хід подій, тому небезпечно давати зброю подібної сили в руки звичайних людей. Без їхньої допомоги неможливо опанувати ці таємні вчення. Саме тому Гімалаї завжди занурені в спокійну безтурботність. Адже скільки б не накопичували люди руйнівну за своєю силою зброю, скільки б не нарощували гонку озброєнь, зрештою відбудеться лише те, що хоче Всевишній.